Rusya’dan Kudüs açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması hakkında konuştu. Zaharova, Moskova’nın tutumuna göre Kudüs’ün hem Filistin hem de İsrail’in başkenti olması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın Kudüs’le ilgili tutumunun değişmediğini belirten Zaharova, “Kent, hem Filistin hem de İsrail’in başkenti olmalı ve tek tanrılı üç dinin inananları için açık olmalı” dedi.

“Rusya, diyaloğu esas alan yaklaşımını sürdürecek. Şiddet sarmalının sona ermesi için BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu ile Arap Barış İnisiyatifi’nin kararları temelinde kapsamlı ve sonuç odaklı müzakere süreci en kısa sürede başlatılmalı” diye devam eden Zaharova, şöyle konuştu:

‘ULUSLARARASI TOPLUM ADİL BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞMALI’

“Uluslararası toplumun rolü, iki devletli çözümün uygulanması için gerekli koşulların oluşmasını engelleyen tek taraflı adımlar atmak değil, Filistinlilere ve İsraillilere uzun vadeli adil ve her iki tarafın çıkarlarını gözeten bir dünya kurmaya yöneltmektir.”

Rusya, Kudüs’ün statüsü konusunda BM kararlarına bağlılığını koruyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Nisan 2017’de yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı: “Doğu Kudüs’ün statüsünün Filistin devletinin başkenti olarak ele alındığı BM’nin çözümün ilkeleriyle ilgili kararlarına bağlılığımızı teyit ediyoruz. Bununla birlikte, Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak gördüğümüzü de belirtmeliyiz.”

Haziran 2017’de İsrail yönetimi, Rusya’ya büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını önermişti. Ancak Moskova, Filistin ve İsrail arasında ilişki tesis edilinceye kadar bu yönde adım atma niyetinde olmadığı yanıtını vermişti.

Rus savaş gemileri Akdeniz nöbetinde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’deki terör tehdidi nedeniyle Kalibr füzesiyle donatılmış Rus savaş gemilerinin Akdeniz’de aralıksız olarak nöbet tutacağını söyledi. Soçi’de askeri üretim faaliyetlerinin ele alındığı bir toplantıda konuşan Putin, “Suriye’deki uluslararası teröristlerin saldırı tehdidinin devam etmesi nedeniyle Kalibr füzeleriyle donatılmış gemilerimiz, Akdeniz’de aralıksız olarak görev yapacak” dedi.

Putin, başta Akdeniz, Kuzey Atlantik ve Asya-Pasifik olmak üzere son yıllarda Rus donanmasının varlık gösterdiği coğrafyanın belirgin şekilde genişlediğine dikkat çekti. Rus lider, donanmanın yüksek savaşa hazırlık durumunun ve etkinliğinin ülkenin ekonomik güvenliğinin sağlanması, stratejik eşitliğin korunması açısından en önemli faktör ve ulusal çıkarların gözetilmesi açısından kritik bir araç olduğunu vurguladı.

Bu arada Putin, Rus donanmasının nükleer caydırıcılıktaki rolünü artırmak için stratejik nükleer kuvvetlerin deniz bileşenlerini güçlendirmeye devam edeceklerini ifade etti. Putin, bu amaç doğrultusunda donanmayı en yeni silah, irtibat, istihbarat ve hedef tespit sistemleriyle donatmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

ABD, Deyr ez Zor’da üs kuruyor
Öte yandan ABD’nin, Suriye’nin kuzeyindeki Deyr ez Zor kentinde yeni bir askeri üs daha kuracağı bildirildi. Sputnik’e konuşan SDG Deyr ez Zor bölgesi basın sorumlusu Mehdi Kobani, ABD’nin Deyr ez Zor kenti kırsalında bir askeri üs daha kurmaya çalıştığını söyledi. ABD’nin Deyr er Zor’da 2, Suriye kuzeyinde ise 20 askeri üssü var. Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan SDG’den üst düzey bir yetkili, ABD’nin bu bölgede yeni bir askeri üs kurmaya çalıştığını belirterek, şöyle dedi: “ABD daha önce birlikte IŞİD’den aldığımız Hekul Omer bölgesinde bir askeri üs kurmuştu. Şimdi ise Behra bölgesinde bir askeri üs kuruyor. Yeni kurulacak üs Suriye-Irak sınırında yer alıyor. Üssü Behra bölgesinde kuruyor. Kajine kasabası ve Bahoz köyüne yakın. Üssün içinde şimdi ABD askerleri ve araçları bulunuyor. IŞİD bölgeye yakın olduğu için güvenlik gerekçesi nedeniyle üssün içinde ABD bayrakları bulunmuyor. ABD’nin Deyr er Zor bölgesinde artık 3 askeri üssü bulunuyor. ABD daha önce Hekul Omer ve Teneke bölgesinde üs kurmuştu. ABD bölgedeki askeri varlığını artırıyor.”

SDG’nin Deyr ez Zor bölgesi basın sorumlusu Mehdi Kobani de Sputnik’e yaptığı açıklamada Deyr ez Zor kenti kırsalında IŞİD’den aldıkları yerde yeni bir askeri üs kurulacağını doğruladı. Sputnik’e konuşan DSG’ye bağlı Deyr ez Zor Askeri Meclisi Genel Komutanı Ahmed Ebu Hewla da ABD’nin IŞİD ile mücadele kapsamında bölgedeki askeri varlığını artırdığını söyledi.

ABD, Suriye’nin kuzeyinde daha önce PYD’nin elindeki Derik, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Eyn İssa, Menbiç, Rakka, Haseke ve Tel Abyad’da askeri üsler kurmuştu. Fırat Nehri’nin batı kıyısında yer alan ve bir petrol üretim merkezi olması nedeniyle ülkenin doğu kesimlerindeki en önemli kent sayılan Deyr ez Zor birkaç ay önce Rusya savaş uçaklarının hava desteğiyle Suriye ordusu tarafından IŞİD’den temizlenmişti. Deyr ez Zor’un doğu kırsalındaki birçok bölge ise SDG güçlerinin elinde bulunuyor.

Askeri arazilerde talan devam ediyor: Metris’te AVM rantı

UĞUR ŞAHİN [email protected] @uugurs

İstanbul Esenler’de bulunan tarihi Metris Kışlası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara açıldı. 191 hektarlık alanın imara açılması ile birlikte, bölgeye yeni bir yapı ve nüfus yoğunluğu getiriliyor.

Söz konusu alan, Marmara Depremi’nin ardından toplanma alanı olarak belirlenen arazilerden biri. Tamamı kamuya ait olan bu alanın yapılaşmaya açılmasının ardından, araziye AVM’ler yapılacak.

‘Bakanlık bir ilke imza attı’
BirGün’e konuşan eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin CHP’li Üyesi İbrahim Doğan, söz konusu planın ‘kent suçu’ olduğunu dile getirdi. Yapılan plan değişikliğinin yasalara ve imar mevzuatına aykırı olduğunu vurgulayan Doğan, “Bakanlık hızını alamıyor, yasalara aykırı bir şekilde parsel bazında çevre düzeni planlarında, tadilat yaparak bir ilke imza atıyor. Hükümet giderayak kamu alanlarını rant uğruna yağmalıyor. Yapılan bu plan düzenlemesinde kamu yararı yok” dedi.

‘İstanbul’a ihanet ediliyor’
“Bakanlık bilimsellikten uzak olan ve kamuya, çevreye, doğaya zarar veren politikaları ile İstanbul’a ihanet ediyor” diyen Doğan, plan değişikliğini yargıya taşıyacağı kaydetti. Doğan, sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kenti adeta yaşanmaz bir hale dönüştürüyor. Zira malum Bakanlık, halkın nefes alacağı alanları, yeşil alanları hızla imara açarak betonlaştırıyor. Bu kenti adeta yaşanmaz kılan yanlış ve rant odaklı bu uygulamalar kabul edilemez. İstanbul’un çevre düzeni planları, kentin Anayasa’sıdır. Yoğun bilimsel çalışmalar ve katılımcı bir anlayışla hazırlanan bu planlar, İBB Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bütün bu yapılanları görmeden, keyfi ve ticari bir mantıkla bu kenti tahrip ediyor. Kentin yaşam alanlarını yok eden bu anlayışı ret ediyoruz ve kabul etmiyoruz.”

Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçları açıklandı

Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl yedincisi düzenlenen Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı. Ortaokul, lise, yetişkinler ve Fakir Baykurt Öykü Kitabı kategorilerinde yarışmaya toplam 539 öykü ve 53 öykü kitabı katıldı.

Ortaokul ve lise kategorilerinde İbrahim Balcı (Yazar), Cafer Hergünsel (Yazar), Tuncay Dağlı (Yazar), Bilge Karaduman (Yazar) ve Murat Gürbüz’ün (Edebiyat Öğretmeni); diğer iki kategoride ise Özcan Karabulut (Yazar), Halil Genç (Yazar) ve Ayşegül Tözeren‘in (Yazar) seçici kurulda bulunduğu yarışmada yetişkinler kategorisinde 1.-2. ve 3.’lüğe 2’şer eser layık görüldü.

Ödüller 13 Mayıs 2018 Pazar günü Saat 17:00’de Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlenecek törende takdim edilecek.

Yarışmada ödülü hak eden isimler ve eserleri şöyle:

1)Adı Soyadı : Haşim Cem Çelik Eser Adı : FOLİE A DEUX

Ödül Gerekçesi : Kent yaşantısının ortaya çıkardığı önemli toplumsal sorunlardan birine, yalnızlığa odaklanan bir öykü. Benzerlerinin tersine yazar, sorunu bir bunalım öyküsü olarak ele almıyor. Sorunu patolojik olarak irdeliyor ve okuyucunun zihninde tartışma açmayı başarıyor. Öykü bütünlüğü içinde sağlam bir kurgu ve düzgün, kolay anlaşılır bir dil.

1)Adı Soyadı : Fatih Kök Eser Adı : BİR DÜĞÜN GÜNÜ

Ödül Gerekçesi : Arka planına günlük yaşantıyı alan yazar, öyküsünde, insanlar arasındaki iletişimsizlik üzerine eğiliyor. Yazar, öykü kişini iç sesiyle konuşturarak öykü kişisinin kendiyle, ailesiyle ve akraba çevresiyle iletişimsizliğini ele alıyor ve bu önemli toplumsal sorunu, üst düzeye taşımayı başarıyor. Kolay anlaşılır bir dil ve mizahi, sevimli bir anlatım.

2) Adı Soyadı : Başak Baysallı Eser Adı : ÖLÜ KIRLANGIÇ

Ödül Gerekçesi : Mübadeleden geriye kalan yitik hayatların, insani ve kültürel değerlerin, komşuluk ilişkilerinin sorgulanmasını bir çocuğun bakış açısıyla yansıtan duygusal öykü. Yazarın metafor olarak seçtiği kırlangıç, öykünün duygusal ilişkilerini güçlendiriyor.

2) Adı Soyadı : Birsen Aşık Yaşar Eser Adı : YAPRAKLAR

Ödül Gerekçesi : Koruyucu anne – baba ve çocukların ilişkisini arka planına alan çok katmanlı bir öykü. Yazar, seçtiği öykü kişisine, çocukların, bağımsız kişiliğe sahip olabilmesinde, feodal-müdahaleci aile ilişkilerini sorgulatıyor. Yer yer kullanılan imgeler güçlü, bağlantılar oldukça sağlam.

3) Adı Soyadı : Rıdvan Karaman Eser Adı : MİSAFİR

Ödül Gerekçesi : İnsan ilişkilerine, hakikatli dostluklara, beklentisiz ve on yıllarca süregelen esnaf dayanışmasına odaklanan farklı bir öykü. Yazar bir kasabadaki yaşantıyı öykü arka planı olarak kurgulamış ve toplumumuzun dayanışmacı geleneğini bir saatçi üzerinden ele almış. Çağrışımlar güçlü ve bağlantılar sağlam.

3) Adı Soyadı : Çiğdem Tan Eser Adı : İNSAN GÜZELDİR

Ödül Gerekçesi : Kent yaşantısının neden olduğu yıkımlara, kaybolan insani değerlere, artık özlemle anılan yardımlaşma ve dayanışma ruhuna ışık tutan ilişkilerin Sarıyer Tarabya’dan anlatıldığı ve sorgulandığı öykü. Yazar, Müslüman, Hıristiyan ve Musevi vatandaşlarımızı ve iç içe geçen yaşamlarını abartmadan özlemle anıyor.

4) Mansiyon Ödülü

Adı Soyadı : Bülent Karakaş Eser Adı : FIRÇANIN KÜÇÜK DOKUNUŞLARI

Ödül Gerekçesi: Ülkenin yaşadığı koşullar içinde, çocuklarının geleceğinden duydukları endişe karşısında, bir ailenin aldığı tutumun anlatıldığı öykü. Toplumsal kaygıların ele alınması sırasında sevecen ve sıcak bir dil kullanılması, yazarın kendi duyarlılığını öyküye yansıtması değerli bir katkı olarak görülmelidir.

FAKİR BAYKURT ÖYKÜ KİTABI ÖDÜLÜ

Adı Soyadı : Figen Alkaç Eser Adı : ISRARI KANADINDA

Ödül Gerekçesi: Sosyolojik ögeleri insan ruhuna indirgeyerek edebiyatla bütünleştiren iyi bir kitap. Cumhuriyet dönemiyle yeniden şekillenen toplumun, insan üzerindeki değişimlerinin sonuçlarının birlikte ele alındığı öyküler. Yıkımların sonuçlarının acıları ve sancıları; iyileştirilemeyen iç kanamalar; ( farklılıkların ) eski yaşantılarından arda kalan izlerinin, yeni toplum ilişkilerine adapte olmaya çalışan insanların ruhuna dokunuşları çarpıcı bir dille anlatılıyor.

LİSE ÖĞRENCİLERİ KATEGORİSİ

Adı Soyadı : Emine Turan Eser Adı: TÜTÜN

Ödül Gerekçesi : Baba-çocuk ilişkisini duygusal bir anlatımla işlemiş. Verdiği mesaj, öykü yazım tekniği ve kurgudaki başarısı nedeniyle ödüle layık görülmüştür.

Adı Soyadı : Zehra Çakır Eser Adı: DANTEL VE KEFEN

Ödül Gerekçesi : Anne-çocuk ilişkisinden anılara varan bir yolculuğu işleyerek, kurgu, öyküleme tekniği ve anlatımdaki başarısıyla ödüler layık görülmüştür

Adı Soyadı : İlayda Başar Eser Adı: BENİ DUYUYOR MUSUN?

Ödül Gerekçesi : Çocuk gelin konusu eleştirel bir yaklaşımla ele alınmış. Verdiği mesaj nedeniyle ödüle uygun bulunmuştur.

Mansiyon

Adı Soyadı: Ayşe Gizem UzenEser Adı: SANRI

Ödül Gerekçesi : Bir şizofreni hastasının hayal dünyasında yaşadıklarını ele alınmış. Betimleme, zamanlama ve kişileri seçimdeki başarısıyla mansiyon ödülüne uygun bulunmuştur.

Adı Soyadı : Nisa Oruç Eser Adı: PEMBE ZARFIN İÇİNDEKİ KANLI MEKTUPLAR

Ödül Gerekçesi : Bir posta memuru ile genç bir kızın trajikomik hikayesi. Kurgu ve örgüsü ile öyküleme ve betimleme tekniği oldukça başarılı. Çocuk istismarı ve kuma olaylarını eleştiren mesajı nedeniyle ödüle değer bulunmuştur.

Adı Soyadı : Miray Topçu Eser Adı: SÖZ YAŞI

Ödül Gerekçesi : Babasını kaybetmenin etkisiyle yaşama sarılıp, başarılı olan bir gencin başarı öyküsü. Kurgusu, anlatımı ve verdiği mesaj nedeniyle ödüle layık görülmüştür.

Adı Soyadı : İrem Altan Eser Adı: GÖZLERİM HAYATIM VE BEN

Ödül Gerekçesi : Görme engelli bir öğrencinin duygusal hikayesi. Konusu, mesajı ve kurgu uygunluğu nedeniyle ödüle layık görülmüştür.

Mansiyon

Adı Soyadı: Merve ÇelikEser Adı: ETME BULMA DÜNYASI

Ödül Gerekçesi : Çevreye duyarlılık, hayvan sevgisi ve insanlar arası yardımlaşma konusunu işleyip, olumlu mesaj vermiş. Merak uyandıran kurgusu ve konusunun uygunluğu nedeniyle mansiyon ödülüne uygun bulunmuştur.

Orjinal Stag Geciktirici Sprey porno 64 türk porno